Makina Mühendisi Kimdir

Bu yazımı akademik disiplin çerçevesinden uzak bir dille 31 yaşına gelmiş, üniversiteyi 9 (dokuz) senede bitirmiş, 3 sene içerisinde 9 iş yeri değiştirmiş, sadece talaşlı imalat sektöründe çalışmış ve tecrübe kazanmış bir makina mühendisi olarak yazacağım. Bu yazıyla paylaşacağım tecrübeleri faydalı bulacağınızı umuyorum. Yazımı yazarken öncelikli olarak bu mesleği seçecek olan gençlerin en azından benden daha bilinçli bir şekilde tercihte bulunmalarına yardımcı olmayı amaçlayacağım.

Makina mühendisliği çoklu formasyon almanızı gerektiren mesleklerden birisidir. Makina mühendisliği teorik eğitimini tamamladığınızda, fizik ve matematik formasyonlarını ileri düzeyde teorik olarak tamamlamış olursunuz. Diğer bir ifadeyle matematiği matematikçi ve fiziği de fizikçi kadar öğretirler size. Yorarlar bayağı yorarlar hem de. Hakkını verirseniz (yani günlük düzenli olarak çalışırsanız) kredili sistemde 3,5 senede bile bitirebilirsiniz. Ama benim acizane tavsiyem 5 senede bitirin ama elektronik anadal yapın. Tabi bu kadar teorik bilginin yanında iyi bir üniversitede (ODTÜ , İTÜ, Boğaziçi ya da Yıldız Teknik Üniversitesi) okumuyorsanız vasat aile şirketlerinde yüksek maaşlı işçiliği de peşinen kabul etmelisiniz. Size bolca sorumluluk yükleyecekler, mesleki ünvanınız üzerinden devlet destekleri alacaklar ama size hiç bir yetki vermeyecekler. Maaş+SGK+Yol+Yemek Allah bereket versin deyip çoğunlukla günde 10 saat haftada 6 gün çalışacaksınız.

Bu şartlar altında çalışırken iyi işler çıkardığınızda kimseden takdir ya da prim beklemeyin ama hata yaptığınızda çokca fırça ve laf işiteceksiniz. Büyük ihtimalle işvereniniz ailesinden bir takım çalışanların arkasını toplamadığınız için de ayrıyeten fırça yiyeceksiniz.

Tabi bu saydıklarım işin ortalarında 1 sene falan tecrübe kazandıktan sonra yaşayacaklarınız. Diğer yandan okuldan ilk çıktığınızda bir an önce iş  bulma hevesiyle teknik ressam gibi çalışarak ya da işçi gibi çalışarak asgari ücret civarı maaşlara razı olmak zorunda kalacaksınız. Tabi bu arada esnek çalışma saatlerine ve yoğun tempoya uyabilen, ekip çalışmasına yatkın (yani yaptıramadığı işleri yapmak zorunda kalan), az yakan iyi kaçan bir mühendis olarak tecrübe kazanma ve yüksek maaş seviyesine ulaşma hayalindeki bir mühendis olarak bir yandan KPSS kurslarına, bir yandan yabancı dil kurslarına koşturacaksınız. Şansınız varsa KPSS’den yüksek puan alarak mühendisliğinizi yaşamaya başlayacaksınız.

Tüm bunlara rağmen tecrübe kazanmayı başarmışsanız karşınıza başka bir sorun çıkacak. Tecrübeli bir mühendis olarak size mühendislik yaptırmayacaklar. İdarecilik de yapmaya başlayacaksınız. Kariyerinizin hiç bir yerinde yönetim tecrübeniz olmamasına rağmen işi bilenin siz olduğunuz kabulüyle size idari sorumluluklar da yıkılacak ve yetkiniz pek fazla olmayacak. Bu şartlar altında idari tecrübede kazanmış, yabancı dili iyi düzeyde olan bir mühendis olmuşsanız kariyerinizden 5 sene gitmiş demektir. Bu sebeple en geç 23-24 yaşınıza geldiğinizde üniversiteden mezun olarak meslek hayatınıza atılmış olmalısınız ki 29-30 yaşlarınıza geldiğinizde rahatça evlenebilesiniz.

Türkiye’de saydığım dört üniversiteden birinden mezun değilseniz, yurt dışında çalışmak istemiyorsanız yaşayacaklarınız üç aşağı beş yukarı bu şekilde. Bu saydıklarımı göze alabiliyorsanız vasat üniversitelerimizin makina mühendisliklerini okuyabilirsiniz. Yok bunlar işinize gelmiyorsa ve illa da makina mühendisi olmak istiyorsanız bir sene daha üniversite sınavlarına çalışın ve saydığım dört üniversiteden birinde okuyun.

Özetle makina mühendisi, emekçi adamdır. İnek gibi ot yer süt verir, ağaları besler. Karın tokluğuna çalışıp sanayiye hizmet ediyorum diye avunur. Ama iyi adamlardır makina mühendisleri. Piyasadan çekilseler Türkiye sanayisi biter. Saygılar efendim…

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

16 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.