CNC Tezgahlar

CNC 3 Eksen Freze Tezgahı

CNC (computer numerical control) tezgahlar günümüzde oldukça yaygınlaşmış olup sanayide neredeyse her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezgahlarla ilgili açıklamalara girmeden önce Talaşlı İmalat Nedir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar ve elektronik teknolojilerinin gelişmesine paralel olarak, insan gücüne ve becerisine bağlı olarak üretim kalitesi değişen klasik tornalama, frezeleme, taşlama, metal kesimi ve benzeri üniversal tezgahlar kullanılmaktaydı. Otomasyon ve rekabetin yaygınlaşmasıyla birlikte, gelişen elektronik ve bilgisayar teknolojilerinin üretim sektöründe de aktif olarak kullanılması kaçınılmaz hale geldi. Öncelikle NC (numerical control) tezgahlar iş kollarında yerlerini aldı.

NC Tezgahlar

NC-tezgahı
NC-tezgahı

Belirli komut dizilerinin delikli kartlara aktarımı ve bu kartların ilgili donanımlara okutulmasıyla kullanılan bu tezgahlarda ilk olarak amaçlanan şey, rutin olarak tekrarlanan üretimlerin kayıt altına alınarak üretim hazırlık sürelerinin azaltılmasıydı. NC tezgahlar bu açıdan bekleneni sunmakla birlikte, yeterli uzunlukta programların yapılamaması ve bilgisayar teknolojilerilerindeki yazılımsal ve donanımsal gelişmelerle beraber çok kısa süre içerinde tahtını CNC tezgahlara bırakmak zorunda kaldı. Bununla beraber CNC tezgahlarda kullanılan komutların temelinde NC kod ve komut altyapısı bulunmaktadır.

CNC Tezgahlar

 CNC (Computer Numerical Control) tezgahlar da aslında NC tezgah sayılabilir. Özellik olarak NC tezgahlardan farklılıkları şunlardır.

  • Bilgisayar destekli kontrol paneli bulunmaktadır. Bu panel aracılığıyla tezgah ayarları yapılabilir, program hazırlanabilir, mevcut programlar listelenerek  istenilen program çalıştırılabilir, program yüklemesi ya da silinmesi gerçekleştirilebilir, tezgah arızaları gözlemlenebilir ve yazılımsal olanları giderilebilir, program simülasyonu yapılarak program daha çalıştırılmadan program hataları görülebilir ve üretim süresince istenildiği yerde program durdurulabilir, değiştirilebilir ve istenilen yerden tekrar başlatılabilir.
  • Emniyet tedbirleri çok daha iyidir. Takım ve iş parçası muhafaza altına alınarak olası iş kazalarında yaralanma ihtimali en aza indirilmiştir. İşlemlerin çoğunluğunu bilgisayarlı kontrol ünitesi yaptığı için, insan hataları azaltılmıştır. Kesme işlemleri kapalı ve havalandırmalı gerçekleştirildiğinden çevre ve insan sağlığı açısından daha elverişlidir.
  • Kalite iyileştirilmiştir. Takım davranışları CAM yazılımları tarafından uyarlandığı için hem tezgah ve takım ömrü açısından ve hem de üretilen parçaların hassas toleraslarda ve daha az fire ile işlenebilirliği sağlandığı için üretim kalite ve maliyetleri iyileştirilmiştir. Ayrıca otomatik soğutma sıvısı besleme ünitesi sayesinde sağlıklı kesme şartları sağlanmıştır.
CNC tezgahlarda, CNC torna tezgahları 7 eksene kadar işleme kabiliyetine sahipken CNC freze (dik işlem ya da yatay işlem merkezi) tezgahları 5 eksenlidir. Hem tornalama ve hem de frezeleme işlemlerini bir arada yapabilen CNC tezgahları da bulunmaktadır.
CNC Torna tezgahı
CNC Torna tezgahı
CNC 3 Eksen Freze Tezgahı
CNC 3 Eksen Freze Tezgahı

CNC tezgahlarla ilgili olarak temel bilgileri bu yazımda vermiş oldum. Bu tezgahlarda kullanılan kod ve komutları başka bir yazıma bırakarak , yorumlarınızın benim için önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.