Bulut Tabanlı CAD

Teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte kişisel ve kurumsal anlamda bilgi saklama ve bilgi alışverişi önemli bir kavram haline geldi. Yerel ağ bağlantıları üzerinden ev ya da ofis ortamında bilgi alışverişi yapmak ve sunucu destekli veri depolama uzun süredir kullanılan bir çözümdü. Ancak kullanılan bilişim araçları; taşınabilir bilgisayar, akıllı telefon ve tablet gibi çeşitlendikçe veriye her türlü cihazdan ve istenildiği zaman ulaşma fikri ortaya çıkmıştır. Bulut bilişim kavramı bu fikre dayanarak, internete erişimin bulunması kaydıyla yer ve zamandan bağımsız olarak bilgiye ulaşılmasını ifade eder. Bulut kelimesiyle bilgilerin saklandığı ve erişimin sağlandığı sunucu kastedilmiştir. Bu sayede hem ulaşılabilirlik kolaylaşır hem de bilgi paylaşımında büyük kolaylık sağlanır.

- Bulut Bilişim - Bulut Tabanlı CAD
– Bulut Bilişim – Bulut Tabanlı CAD

SaaS Nedir?

SaaS(yazılım hizmeti, Sofware as a Service) genel olarak herhangi bir yazılımı son kullanıcıya internet üzerinden ve sunucu dahilinde sağlamak şeklinde tanımlanabilir. Bu sayede bir yazılımı satın almak ve gerekli sunucuyu kurup yazılımı hayata geçirmek yerine, yazılımı ve sunucuyu hizmet olarak alma modeli gelişmiştir. Bununla beraber toplam maliyetin önemli ölçüde düşeceği söylenebilir.

Bulut tabanlı CAD kavramını SaaS modeli üzerinden incelemek gerekirse;

 • Takım çalışması: Tasarım yazılımlarına farklı konumlardan tek araç ile ulaşabilmek aralarında mesafe bulunan ekipler için işbirliğinde büyük kolaylık sağlar.
 • Düşük maliyet: Yazılımın satın alınmasına ve kurulumuna göre, bulut kaynaklı erişim düşük masraflar içerir. Ayrıca teknik destek hizmetlerini (uzak masaüstü bağlantısı gibi çözümler olmasına rağmen) kolaylaştırıp maliyetlerini düşürür.
 • Altyapı çalışması: Sunucu kurulumu gibi altyapı çalışmalarına gerek kalmadan tasarım faaliyetlerine başlanabilir ve zamandan tasarruf edilir.
 • Hizmet kolaylığı: Güncelleme ve yedekleme gibi işlemlerle servis sağlayıcı ilgilenir, kullanıcı tasarımına odaklanır.

Tüm bu avantajları öngören yazılım geliştiriciler yatırımlarını bulut tabanlı sistemlere de ayırmaya başlamıştır. ENOVIA ve Project Butterfly gibi hizmetler şimdilik kullanıcılar arası paylaşıma odaklanmaktadır. Herhangi bir internet tarayıcıdan ulaşılabilen bu programlar ile mesafe kavramı tasarımcılar için sorun olmaktan çıkmaya başlamıştır. Şu anda hedeflenen mevcut CAD/CAE yazılımlarını daha ucuz temin etmek ve kolay ulaşılabilirliği sağlamaktır. Gelecekte ise bulut tabanlı sistemler ile yüzlerce işlemci gücündeki bilgisayarlara yalnızca kiralama yöntemiyle erişilebileceği ve bu durumun mühendislik süreçlerine çok yüksek hız artışı getireceği öngörülüyor.

Bulut Tabanlı CAD Güvenilir mi?

Tüm bu olumlu atmosfere rağmen, kullanıcıların bulut tabanlı sistemlere teknik ve kurumsal açıdan önemli çekinceleri bulunmaktadır. Örneğin; ofis yazılımlarına uzaktan erişim ile ulaşmak ile CAD/CAE yazılımlarına ulaşmak ve verileri işlemek tahmin edileceği gibi aynı zorlukta değildir. Belli bir süredir teknik resim dosyalarını depolama ve izleme hizmeti verilmekte, ancak bilgilerin işlenmesi kısmında ilerleme kaydetmeye ihtiyaç duyuluyor. Temel endişeler ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Teknik açıdan özellikle yoğun veri kullanımı içeren tasarım/analiz operasyonları; özel tasarlanmış ekran kartları, işlemciler vb. donanımlara bağlı olarak sürdürülmektedir. Mevcut teknoloji ile bu süreçler en verimli şekilde tamamlanabilirken, bulut teknolojisi tarafında karmaşık montaj kompleleri ve büyük parçalarda performans düşüklüğü yaşanmaktadır.
 • Band genişliği sunucu tarafında oldukça yüksek olmasına rağmen, kullanıcı açısından internet sağlayıcının hızları ile sınırlandırılır. Bu nedenle bulut tabanlı sistemlerin erişim hızı henüz yerel ağ bağlantılarını yakalayamıyor.
 • Kurumsal açıdan stratejik öneme sahip tasarım verilerinin güvenliği konusu endüstri firmalarında soru işareti bırakıyor.
 • Yine kurumsal olarak yazılım satın almak yerine hizmet satın almak, risk ve maliyet analizlerinde zorluklar yaşanmasına yol açabilmektedir.

Özetlemek gerekirse mühendislik tasarım araçları bilişim sektöründeki gelişmelerden doğal olarak etkilenmekte ve geliştiriciler bu yenilikleri bünyesinde uygulamaya çalışmaktadır. Kimi geliştiriciler son kullanıcı için bulut tabanlı programlarını piyasaya sürerken, kimileri sektörün taleplerini bir süre daha gözlemlemeyi ve geride durmayı tercih etmiştir. Bu sektörün biçimlenmesinde en belirleyici unsur kullanıcı talepleri ve bulut teknolojisinin yaygınlaşması olarak gösterilmektedir.

Kaynaklar

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Software_as_a_service
 2. http://www.designnews.com/document.asp?doc_id=229289&dfpPParams=ind_182,aid_229289&dfpLayout=article
 3. http://creo.ptc.com/2010/10/07/cloud-computing-and-cad/
 4. http://www.3ds.com/products/enovia
 5. https://www.autocadws.com/

Written by Osman Öztürk

2010 TOBB ETÜ Makina Mühendisliği mezunuyum, Selçuk Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi ile birlikte Araştırma Görevliliği'ne devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.