Sketcher Modülü ile Çalışma

Catia Birinci Ders

Uzun zamandır sitemizde eksiklik olarak gördüğümüz bir konu olan Catia derslerine bu yazımızla beraber başlıyoruz. Ekleyeceğimiz video dersleri biz hazırlamak isterdik fakat bu çok zaman alacaktı ve zaten web sitemizin adı ile de ilgili olan bu konuda daha fazla gecikmek istemediğimiz için; web sitemizin takipçileri arasında olan bir meslektaşımızın gönderdiği eğitim videolarını paylaşacağız. Bu videoların amatör olarak hazırlanmış videolar olduğunu, video anlatımının profesyonel olmamasıyla birlikte eğitim içeriklerinin Catia yazılımını en azından orta seviye öğrenim sağlayacak yeterlilikte olduğunu dikkatinize sunmakta fayda görüyoruz.

Catia Birinci Ders
Catia Birinci Ders

İlk dersimizde Catia programı ile ilgili genel menü tanımları, modüller hakkında kısa bilgiler verildikten sonra doğrudan kullanımla ilgili olarak Part Design modülüne giriş yapılıyor. Tüm Catia modüllerinde olduğu gibi Part Design modülünün içerisinde de en temel modül olan Sketcher modülü ile ilgili olarak araçların kullanımı hakkında uygulamaların nasıl yapılacağı anlatılıyor.

Çizgi çizme, ön tanımlı geometrik şekillerin çizilmesi (dikdörtgen, daire, slot, kanal, poligon, açılı kanal gibi) işlemlerinin nasıl yapılacağı anlatılırken Catia kullanım mantığına dair püf noktalar veriliyor.

Özellikle otomotiv ve havacılık sektöründe yaygın olarak kullanılan Catia programının Predefined Profile, Line, Circle, Point, Constraints şeklinde isimlendirilmiş olan menü unsurlarının anlatıldığı birinci Catia dersini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bu videoda anlatılan konularla ilgili olarak her türlü sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Size can-ı gönülden yardımcı olacağımızı bilmenizi isteriz.

Önemli Not: Videoyu hazırlayan kişi ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız için kendisiyle iletişim kurma şansımız olmadı. Eğer videolarının yayınlanmasıyla ilgili olarak tarafımıza ulaşırlarsa yapılması gereken neyse yapacağımızdan emin olabilir. Bizim CatiaTurk.com olarak en birinci ve önemli amacımız Türkiye teknik adamlarının yetiştirilmesine katkıda bulunarak ülkemizin sanayi ve teknoloji açısından kalkınmış ülkeler arasına girebilmesi hedefi adına ufak bir adım atabilmektir. Tabi bunu yaparken kimsenin hakkını üzerimize almak niyetinde değiliz. Saygılarımızla…

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.