Catiaturk Neden Güncellenmiyor?

3 seneyi aşkın süredir catiaturk.com un güncellenmediğini, takipçileri fark etmiştir. Buna rağmen günlük ortalama 300-400 tekil ziyaretçi ve 1200-1500 sayfa görüntülenmesi alan catiaturk.com’un neden güncellenmediği konusunda bir tek kişi bile merak edip geri bildirimde bulunmadı. Bunun sebebinin catiaturk.com ziyaretçilerinin büyük çoğunluğunun arama motoru kaynaklı gelerek, ihtiyacı olan bilgiyi aldıktan sonra çekip giden ve bizi unutan kitle olduğunu tahmin ediyorum. Üstelik bu kitlenin yarıdan fazlası sitemizin özgün içeriklerini kopyaladığını ve kaynak belirtmeden kullandıklarını biliyorum. Yine de bu catiaturk.com’un ziyaretçileri arasında 1 tek kişi için bile olsa bu yazıdaki açıklamalara ihtiyaç duydum. Gelelim güncellenmeme sebeplerine;

1- Catiaturk.com ekibinden sadece kurucu olarak ben kaldım. Ve 2016 yılında gerçekleştirdiğim harika evliliğim ve evliliğimin senesi dolmadan bana emanet edilen dünyalar tatlısı prensesim sebebiyle eskisi kadar bilgisayar başına geçerek içerik üretemiyorum.

2- Catiaturk.com doğrudan ya da dolaylı olarak gelir getirmeyi amaçlayan bir proje değildir. Tek amacı teknik adamlara yönelik güvenilir içerik sunarak ülke sanayisinin gelişimine katkı sağlamaktır. Bu açıkça belirtildiği ve sitenin her sayfasında açıkça belli olduğu halde, 10 senelik yayın hayatı boyunda site kullanıcıları siteye sahip çıkmak adına destek olmamıştır. Yanlış anlaşılmasın, para ya da içerik üreterek destek olmayı kast etmiyorum, talep, öneri, eleştiri ya da şikayet bile almıyorum. Bu da benim catiaturk.com için mesai harcamaya teşvik edecek sebep olmadığı düşüncesine sevk ettiği için 3 seneden fazla süredir güncel yazı yazamadım.

3- Sadece makina mühendisliği formasyonuyla endüstri 4.0 a yönelik ürünler geliştirme konusunda tıkandığımı hissederek her şeye rağmen bulabildiğim boş vakitleri yazılım ve elektronik bilgimi profesyonel seviyeye çıkarabilmek için kişisel gelişimime vakit ayırıyorum. Bu sebep de yeni yazılar yazamamış olmamın sebepleri arasında bulunmaktadır.

Son olarak güncel yazı ekleyemesem de, catiaturk.com un yayın hayatını sürdürmesini sağlamaya devam edeceğim. Belki bir gün yazma ve paylaşma hevesim uyanırsa catiaturk.com üzerinden değil de yeni bir içerik paylaşım projesi olarak ücretli formatta sizlere buradan duyururum. Çünkü malesef insanımız emeğe saygı duymadığı gibi para vermediği bilgiye de değer vermiyor. Her neyse.

Sülç-ü lisan ettimse affola, kalın sağlıcakla.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

6 Comments

Leave a Reply
 1. Tüm emekleriniz için teşekkürler, umarım bir gün yine siteyi aktif hale getirecek motivasyonu kendinizde bulursunuz, ben bu siteyi yeni öğrendim. Artık hep buralardayım.

  • Merhaba Mert bey,

   İlginiz ve güzel temennileriniz için teşekkür ediyorum. Yeni bir proje üzerinde ciddi çalışmaktayım. Yayına başladığında catiaturk üzerinden bolca reklamını yapmayı planlıyorum. Kaynak gösterilmeden ve izin istenmeden çalınan içeriklerimin tekrarı olmayacak bu kez, çünkü faydalı ve efektif mühendislik araçlarını kullanışlı bir şekilde hizmete sunmak istiyorum. 1/5 oranında ücretsiz olacak bununla birlikte ücreti olabildiğince sembolik tutmak istiyorum. Yalnız aynı zamanda tam zamanlı olarak yoğun bir şekilde iş hayatım devam ettiğinden dolayı projenin bitmesi biraz zaman alacak.

   Selamlar, sevgiler.

 2. Merhaba Cihan Bey,

  Tahmin ettiğiniz gibi ben de sitenizi daha bugün google’da bir konu araştırırken farkettim ve 3-5 dk göz gezdirmemle siteye kolay erişim için yıldız atmam bir oldu çünkü diğer içeriklere baktığımda da paylaşılan bilgilerin ne kadar kıymetli olduğunu farkettim. Lakin ardından bu açıklamayı okudum. Umarım bu sitenin tekrar aktif hale geleceği günleri görürürüz, umarım siz de her zaman emeğinizin karşılığını görürsünüz. Bu zamana kadar olan tüm emekleriniz için teşekkürler. İyi çalışmalar.

  Saygılarımla.

  • Merhaba Sadık bey,

   Bu sitede yer alan tüm yazılarımızda okuyanların vaktini boşa harcamamaya dikkat edecek şekilde mesleki tecrübelerimizi paylaştık. Beğenildi onbinlerce kez kopyalandı ancak %99’u kaynak belirtmedi ya da izin istemedi. Bunu sitemizde yer alan bir eklenti sayesinde biliyoruz. Kopyalama yapılan IP numaralarına kadar görebiliyoruz. Devlet kurumlarından, üniversitelere kadar binlerce yerde cümlelerimiz noktası virgülüne kadar kullanılmış olduğu halde kaynakçası bulunan tezlerde bile diğer kaynaklara yer verildiği halde site adresimize yer verilmemiş. Bilgimizin zekatını verelim diye 10 sene önce bu yola çıkmıştık. Şimdi pişman mıyız derseniz elbette değiliz ancak bu kadar zekatı yeterli görüyoruz şimdilik.

   Siz ve sizin gibi değerli insanlar bize farklı şekillerde dönüş yaptığı için belki biraz zaman geçtikten sonra yine kaldığım yerden devam edebilirim paylaşmaya. Ancak şimdilik sadece yayında kalmaya devam edecek catiaturk.com. İlgi ve desteğiniz için çok teşekkür ederim Sadık bey.

   Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.