CNC Tezgahlarda Veri Aktarım Yöntemleri

CNC 3 Eksen Freze Tezgahı

CNC tezgahlar için yapılan programlar tezgahın hafızasında tutulur. Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi CNC tezgahlarda da tezgahı yöneten bir donanım mevcuttur. Servo eksen sürücüler sayesinde CNC tezgahların hareketleri bir anakart tarafından yönetilerek eksen hareketleri, takım değiştirmeleri, tezgah parametrelerine dair değişkenler bu anakart üzerine entegre bir şekilde bulunan bir takım veri depolama birimleri üzerinde kayıtlı bir şekilde tutulur. Ancak servo sürücülerin enerji ihtiyaçlarından dolayı tezgaha yerleşik durumda bulunan pilin ömrü çok uzun olmadığından dolayı bir kaç hafta gibi uzun sürelerde tezgah hafızasında kayıplar yaşanabilir. Bu sebeple CNC tezgahların uzun süreli kapalı olacağı durumlarda ilgili teknik servisinden teknik destek alınarak mekanik ve elektroniksel koruma önlemleri alınmalıdır.

CNC 3 Eksen Freze Tezgahı
CNC 3 Eksen Freze Tezgahı

CNC tezgahlarda hafızanın yetmediği durumlar vardır. Bunun sebebi çok eski CNC tezgahların da halen piyasada kullanımda olmasından kaynaklanmaktadır. Piyasanın eski tezgahları kullanmasındaki ana sebeplerden birisi tezgahın mekanik birimlerinin yeterli şekilde çalışır ve iş görme yeteneğinin henüz kaybedilmemiş olmasıdır. Dolayısıyla piyasayı gezdiğinizde halen disketle program yüklenerek çalıştırılan CNC tezgahlar kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Kaldı ki bu da çok anormal bir durum değildir. Örneğin Haas VF3 model bir CNC tezgahın disket sürücü ile kullanılmasında anormal bir durum yoktur. Çünkü tezgah yağlama sistemi tüp gresle yağlama olduğundan tezgah kızakları iyi durumda olacaktır. Mevzuyu çok uzatmaya gerek duymuyorum ve bu yazıdaki asıl konumuza dönmek istiyorum.

USB Bağlantı Noktası Aracılığıyla Dosya Yükleme

 

2010 yılından sonra alınmış CNC tezgahlarda veri depolama sorunu USB bağlantı noktaları sayesinde çözülmüştür. USB kullanımı oldukça basit olmakla birlikte yüzeysel olarak şu şekildedir. Önce bilgisayarınızdan USB belleğinize işlenecek parçaların CAM programından ya da elle yazılarak elde ettiğiniz G kodlarını USB belleğinize kaydedersiniz sonra da tezgahınızdaki ilgili dosya yükleme adımlarını kullanarak tezgahınıza kodları yükleyebilirsiniz. Burada en çok sıkıntı yaşanılan durum özellikle Fanuc kontrol merkezli CNC tezgahlarda aynı dosya numarasına sahip iki dosyayla karşılaşıldığında (dosya isimleri farklı bile olsa) tezgahın USB bellekten kodları içeren dosyayı kopyalamayı reddetmesi durumudur. Basit şekilde dosya numarası değiştirilerek çözülebilen bir sorun olmakla birlikte bu noktayı atlayan kişilerin bu sorundan dolayı vakit kaybettikleri sıklıkla görülen bir durumdur.

Disket Sürücüsü Yardımı İle Dosya Yükleme

3,44" Disket
3,44″ Disket

Disket sürücüleri de veri depolama birimleridir. Eski bir teknolojidir fakat hala kullanıldığı yerler vardır. USB bağlantı noktasıyla dosya yüklemeyle aynı şekilde kullanılırlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey disketin üzerindeki dosya yazma izninin ayarlandığı kısmın doğru pozisyonda yani yazılabilir konumda olması gerekmesi ve disketlerin ısıdan ve manyetik alandan korunacak şekilde saklanması gerektiğinin unutulmamasıdır.

RS 232 Bağlantı Noktası Aracılığıyla Dosya Yükleme

RS232 Kablo Çeşitleri
RS232 Kablo Çeşitleri

CNC tezgahlarda RS 232 kablosuyla iki yönlü veri aktarımı yapılarak çalışılır. Bunu yapabilmek için RS 232 kalosundan başka DNC denilen basit bir elektronik sistem aracılığıyla yapılır. DNC (Direct Numeric Control) sistemi donanım olarak bir merkezi bilgisayar, DNC hub olarak adlandırılan seri port çoklayıcı ve tezgah ile DNC hub arasındaki RS 232 kablo bağlantılarından oluşur.

PC-DNC-CNC Bağlantısı
PC-DNC-CNC Bağlantısı

RS 232 kablolar 25 pin ve 9 pin olmak üzere iki çeşittir. DNC (Direct Numeric Control) hub ve RS232 kablosu tezgahınıza uygun şekilde seçildiği takdirde CNC tezgahınızdan rahatlıkla dosyalarınızı alabileceğiniz gibi aynı rahatlıkla dosyaları geri gönderebilirsiniz. Ben burada DNC hub , DNC programları ve RS232 bağlantı şemaları hakkında da bilgi vermek isterdim ama piyasada verilen bilgilerin doğru şekilde kullanılmamasından doğabilecek sorumlulukları ve buna bağlı olarak çıkabilecek maliyetleri üstlenmediğim için bu kapıyı açmamayı tercih ediyorum. Böyle bir ihtiyacınız var ise lütfen ilgili tezgah üreticisinin talimatları doğrultusunda hareket ediniz. Zaten CNC tezgahınızın Operating Manuel kitapçıklarında size gereken bilgiler mevcuttur. Bu kitapçıklarda yazanlar dışındaki herhangi bir bilgiyi kullanmamanızı da önemle tavsiye ediyorum.

Written by Cihan Koç

1982 doğumlu ve Çankırılıyım. 2009 Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü mezunu olmakla birlikte kendi yazılım şirketimde çalışmaktayım...

16 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.